چشم انداز اقتصادی و آینده تجارت گوهر و زیور آلات در ایران: بخش دوم

سری لانکا کعبه گوهر ها
جزیره سری لانکا با جمعیت ۲۰٫۲۷۷٫۶۰۰ نفر و مساحت حدود ۶۵۶۱۰ کیلومتر مربع مهم‌ترین کشور جنوب شرق آسیا، واقع در جنوب شرقی هند و خلیج بنگال در تولید و فرآوری سنگ‌های قیمتی سابقه طولاتی دارد. اغلب ساکنان جزیره سری لانکا سین‌هاله (Sinhalese) هستند. زبان رسمی سری لانکا، سین هاله و تامیلی است. تا قبل از سال ۱۹۷۸ این کشور بنام سیلان (Ceylon) شناخته می شد. سیلان گویش پرتقالی سری لانکا است.
ایرانیان و اعراب آن را بنام جزیره سراندیب serendib می‌شناسند، معتقد هستند که سراندیب محلی است که آدم از بهشت به آنجا فرود آمد و مقام کرد. سراندیب از ریشه کلمه Serendipity (نعمت غیر مترقبه) می آید. قدمت سکونت در سری‌لانکا به ۱۲۵٫۰۰۰ سال و احتمالا به ۵۰۰ هزار سال قبل می‌رسد. سری‌لانکا در ورقه تکتونیکی هند واقع شده است و ورقه کوچکی از باقی‌مانده‌های ورقه ماداگاسکار، هند، استرالیا و قطب جنوب است. از لحاظ زمین شناسی ۹۰ درصد این جزیره از سنگ های دگرگونی و آذرین پرکامبرین با سن میانگین ۵۶۰ تا ۲۴۰۰ میلیون سال قبل پوشیده شده است. جزیره عمدتا مسطح است و عمده ترین ارتفاعات در بخش مرکزی جنوبی جزیره قرار دارند. حداکثر ارتفاع از سطح دریا در این جزیره ۲۵۲۴ متر است.
سری لانکا دارای آب و هوای گرم حاره‌ای با درجه حرارت متوسط حدود ۱۷ درجه در ارتفاعات و ۲۸ درجه در مناطق ساحلی است. میزان بارش سالیانه از ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی متر متغیر است. مهمترین محصولات این کشور چای، کائوچو، قهوه و شکر است. ۸۳ درصد جمعیت سری لانکا هندی و بودایی و ۱۰ درصد آن مسلمان و ۷ درصد مسیحی هستند. جمعیت مسلمان تاثیر زیادی را بر نوع طراحی‌ گوهرها و زیورآلات گذاشته است.
تاریخچه صنعت تولید و فرآوری گوهر و زیورآلات در سری‌لانکا طولانی، پررنگ و با سابقه است. یکی از مهمترین مکان های گوهری سری لانکا Ratnapura بمعنای شهر گوهرها یا City of Gems است. مارکوپولو نوشته است که بهترین یاقوت‌، توپاز، آمیتیست و گوهر های جهان را در اینجا می توان پیدا کرد. قبل از او بطلیموس ستاره‌شناس قرن دوم از بریل و یاقوت سری لانکا یاد کرده است. شفافیت، رنگ و جلاء یاقوت های کبود سیلانی قابل مقایسه با یاقوت‌های یافت شده سایر مناطق نیست.
سری لانکا در واقع جزیره استثنائی، اسرارآمیز و باشکوه انواع گوهرهای کمیاب و قیمتی است. سری لانکا دارای بالاترین دانسیته حجمی گوهرها در رسوبات است. سری لانکا مکان یافت بیش از ۹۰ درصد گوهرهای قیمتی، رسوبات بجای مانده از فرسایش سنگ‌های دگرگونی دما و فشار بالا، تیپ اسکارن و سنگ‌های شدیدا قلیایی و ماگمایی می باشد که اکنون بصورت نهشته‌های پلاسری برجای‌ مانده اند. سری‌لانکا غنی و ثروتمند منبع بزرگ گوهر سنگ های مرغوب، استثنایی و کمیاب جهان است.
بیشتر معادن سنگ‌های قیمتی و گوهرهای سری‌لانکا نهشته‌های ثانوی رسوبی پلاسری هستند. در میان شن‌ها، یاقوت‌های کبود یاقوت سرخ، چشم‌پری، کریزوبریل، لعل، گارنت، بریل، تورمالین، توپاز، کوارتز و بسیاری دیگر از گوهرها بدست‌می‌آید. شن‌ها و ماسه‌های گوهردار را در سری‌لانکا illam می نامند که غنی‌ترین نوع آن در دنیا محسوب می‌گردند. بیشتر استخراج معادن گوهری در سری‌لانکا از میان رسوبات آواری است تاکنون هیچ نهشته اولیه‌ای مورد استخراج قرار نگرفته‌است.
این جزیره مبارک و خوشبخت با شرایط زمین‌شناسی مساعد، بهترین ترکیب شیمی، درجه حرارت، فشار و زمان را برای رشد بلورهای گوهر فراهم نموده و سپس سنگ‌های همراه آنها بر اثر هوازدگی، فرسایش از گوهر جدا شده و آب بعنوان عامل انتقال سبب شده تا گوهرها در میان رسوبات ماسه‌ای تجمع حاصل نمایند.
در کنار ابر قاره شناخته شده پانگه‌آ که حدود ۳۰۰ میلیون سال پیش وجود داشته، تعداد دیگری ابرقاره در تاریخ زمین وجود دارد. چرخه مونتاژ و فروپاشی این ابرقاره‌ها به تشکیل و نهشت گوهرها کمک نموده ‌است. بسیاری از این چرخه‌ها بطور مستقیم در تشکیل گوهرها در سری‌لانکا موثر بوده‌اند. مونتاژ ابرقاره گندوانا یک فرایند آرام در زمین‌شناسی بوده است که حدود ۵۵۰ تا ۹۵۰ میلیون سال پیش رخ داده است. در آن هنگام حضور نیروهای تکتونیکی بزرگ مقیاس تغییرات ساختاری وسیعی در پوسته زمین و گوشه فوقانی را فراهم نموده است.
در آن هنگام سری‌لانکا یک بخش کلیدی از قاره گندوانا بوده و بنظر می‌رسد بسیاری از گوهرهای‌ سری‌لانکا بین ۵۳۹ تا ۶۰۸ میلیون سال قبل (زمان نقطه اوج دگرگونی) تشکیل شده اند.
صنعت گوهر در سری‌لانکا از معدن تا بازار، بدین علت جذاب و قابل بررسی است که ترکیبی هماهنگ و مولد از تجربه، سنت و مدرنیته می باشد که این موضوع در بخش‌های معدنی، تجارت، برش و تراش سنگ، ترمیم گوهر، تولید زیورآلات و بخش خرده فروشی بوضوح قابل مشاهده است. هنوز هم بیشتر معادن گوهری سری لانکا بصورت سنتی استخراج می‌شوند.
مدل کسب و کار طراحی شده، برای این صنعت در سری لانکا همراه با استفاده از دقیق‌ترین ابزارها، روش‌ها و تجارب بهترین متخصصان جهانی تراش سنگ، یک ترکیب شگفت‌انگیز میان سنت و مدرنیته و متکی به ساخت دست و تکنیک‌های دست‌ساز می باشد. تراش سنگ در سری‌لانکا بیشتر متکی بر تجربه است تا اتکا به روش‌های پیچیده و خودکار.
در طول چند دهه گذشته تجارت و فرآوری گوهر ها در سری لانکا آمیخته‌ای از دانش و تجربه شده است و براساس مدل‌های جهانی کسب و کار مانند تسلط بر ترمیم یاقوت‌های کبود که به تایلندی‎‌ها کمک کرد تا تبدیل به ‌بی‌رقیب‌ترین بازیگران جهانی بازار یاقوت در دنیا شوند، نبوده است.
در سری‌لانکا متخصصان فراوانی در زمینه ترمیم و بهبود گوهرها بخصوص یاقوت کبود در عملکرد و رنگ وجود دارد که این کار را بر اساس تجربه انجام می دهند. مراکز تحقیقاتی دانشگاهی در سالهای اخیر بمنظور طراحی ماشین آلات تولید و فرآوری، بررسی روشهای ترمیم و بهبود گوهر ها، بهینه نمودن شیوه های استخراج، طراحی الگوهای بازار پسند بجهت سودآوری بیشتر تجارت گوهر ها و سنگ های قیمتی کمک فراوانی به توسعه این چرخه نموده اند.
طراحی زیورآلات بطور مستقیم به بازار سنتی خرده‌فروشان داخلی و سریلانکائی های خارج از کشورشان گره خورده است. طلای سنتی سری‌لانکا ۲۲ عیار است. در حال حاضر با توجه به گسترش بازارهای صادراتی به سلیقه‌های متنوع‌تر نسل جوان و گردشگران توجه ویژه دارد.
مجوز استخراج در سری‌لانکا توسط NGJA (National Gem and Jewelry Authority) صادر می‌شود. تنها بیش از ۶۵۰۰ مجوز در سال ۲۰۱۳ صادر شده است. اکنون بیش از ۶۰۰۰ معدن روباز به روش سنتی در حال استخراج هستند. استفاده از روش‌های مکانیزه نیاز به مجوز معدن‌کاری مکانیزه و مقررات سخت‌گیرانه‌تری دارند در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۰ مورد فقط موفق به اخذ این نوع مجوز شده‌اند.
بسیاری از معادن سری‌لانکا روباز هستند که به روش سنتی و ابزارهای ساده استخراج می‌شوند. بسیاری از تجار و بدنه تنظیم کننده بازار تجارت گوهر و زیورآلات در سری‌لانکا مخالف توسعه مقیاس‌های بزرگ استخراج معادن گوهر هستند. آنها اشاره دارند که معادن با مقیاس کوچک زیان کمتری به محیط ‌‌زیست وارد می‌کنند و برای ثبات منابع و درآمد طولانی مدت معدنکاران نیز این شیوه مناسب‎‌تر است. طی ۵۰ سال گذشته بیش از ۲ میلیون پیت استخراجی به همین روش بهره‌برداری شده است.
معمولا در یک سرمایه‌گذاری معدنی صاحب ملک، دارنده پروانه بهره‌برداری، پیمانکار استخراج و کارگران معدن به نسبت سرمایه و کار از منافع آن بهره مند می شوند. و هر یک از آنها در نهایت از محل درآمد حاصل از فروش گوهرهای قیمتی حقوق خود را دریافت خواهند نمود.
معدن‌کاری مکانیزه در سری‌لانکا بسیار محدود است. استفاده از ماسه شور، حذف مواد ناخالصی و شستشوی باقی‌مانده‌ها خیلی ساده است و معمولا برای معادنی که ذخیره پراکنده و کم دارند استفاده می شود.
در سری‌لانکا اغلب تولیدکنندگان با استفاده از روش‌های ساده و ماشین‌های ارزان و نیروی انسانی بهترین گوهرها را تولید می‌کنند. توانایی جهت‌یابی مناسب برای تراش، تعیین بهترین سطح درخشندگی و به حداکثر رساندن مقدار وزن گوهر تمام شده از مشخصه‌های این روش سنتی و بر اساس تجربه است.
در سیاستی که تایلند در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی در پیش گرفت، دولت سری‌لانکا تصمیم گرفت استراتژی کسب و کار خود را در مقررات صادرات و واردات برای بازگرداندن خود به موفقیت خود به‌عنوان یک قدرت عمده جهانی در تجارت سنگ‌های گوهری تغییر دهد.
سری لانکا با ساده‌سازی روند واردات و صادرات و حذف وظیفه های سنگین و ناکارآمد و ایجاد نمایندگی‌های مجاز خرید و فروش سنگهای قیمتی اکنون قادر است که سنگ خام را از هر نقطه جهان تهیه نماید. در این صورت متخصصان تراش می‌توانند دانش و تجربه خود را در رقابت برای بدست آوردن مواد خام دست اول اعمال نمایند.
رها کردن مقررات واردات حمایتی سنگ خام از منابع خارجی در واقع صنعت سنگ و گوهر و زیورآلات سری‌لانکا را نجات داد و آن را به یک بازیگر قدرتمند در بازار جهانی بدل نمود. روند صادرات شفاف نیز باعث شده تا خریداران به این کشور جذب شوند. اغلب خریداران خارجی با شرکتهای محلی مورد اعتماد در طیف گسترده‌ای از نمایندگی‌ها و دفاتر کار می‌کنند.
شرکت‌های محلی قابل اعتماد به خریداران خارجی بهترین فروشنده محلی، با کیفیت‌ترین محصول، حداقل قیمت، پتانسیل تراش مجدد و پشتیبانی را معرفی و از آنها حمایت می‌کنند. تولید گوهرها و زیورآلات، صنعتی بسیار نوپا و ترکیبی از سنت و نوآوری است. این بخش از صنعت سری‌لانکا نیز متفاوت از سایر همتایان خود است. تجربه و دانش سری لانکا می تواند برای ورود به این بازار در ایران موثر و کارآمد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.