فیروزه

فیروزه گوهری است باستانی که ارزش آن به دلیل رنگ استثنایی آن می باشد. تشبیه رنگ فیروزه به آبی آسمان و آبی دریا اغراق نیست. قدیمی ترین معادن فیروزه در سرابیت الخادم در شبه جزیره سینا واقع بوده که استخراج و استفاده از آن به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد باز میگردد. اکنون نیشابور ایران منشا بهترین فیروزه دنیا است و بهره برداری از آن طبق آثار باستانی به ۵۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

فیروزه با سختی ۶ ، یک فسفات مس و آلومینوم آبدار غیر شفاف و متمایل به مات است که به رنگ های آبی روشن تا سبز مشهور به آبی فیروزه ای یا آبی آسمانی دیده می شود. فیروزه در گروه کانیهای فسفات دار طبقه بندی می شود. فیروزه با درجه شفافیت متوسط، وزن سبک با وزن مخصوصی حدود ۲٫۸ گرم بر سانتی متر مکعب شناسایی می شود. انواع فیروزه اصیل دارای ماندگاری و مقاومت کم تا مناسب هستند.

Turquoise_4

فیروزه سمبل موفقیت، شادکامی و آینده نیک است. فیروزه سلامت، زیبایی و عشق را به صاحب آن هدیه می دهد. نزد اعراب فیروزه سنگ خوشبختی است و احترام خاصی برای آن قائل هستند. از این گوهر به عنوان نگین انگشتری، گردنبند و گوشواره استفاده می شود. در منابع غربی فیروزه را بعنوان سنگ ماه دسامبر میلادی بین ۱۰ آذر ماه تا ۱۰ دی ماه معرفی می کنند و در منابع فارسی برای خرداد ماه معرفی شده است. بهر حال این موضوع در مقابل زیبایی آن اهمیتی ندارد و می توان از آن برای سنگ هدیه ازدواج استفاده نمود. نگین های فیروزه مورد پسند اغلب بانوان میباشد.

Turquoise_1

انواع فیروزه موجود در بازار آنقدر متفاوت هستند که آگاهی از انواع آنها می تواند به خریدار کمک فراوانی بنماید. فیروزه های گرد و درشت و خالص به رنگ آبی سیر را فیروزه عجمی گویند این نوع فیروز بسیار نایاب و گران است.

فیروزه های همراه با ناخالصی های زرد و سیاه رنگ را فیروزه شجری گویند. این فیروزه فراوانترین نوع فیروزه موجود در بازار است. نوع دیگری از فیروزه که اغلب کانی مالاکیت است به سبز قوچانی معروف است.

Turquoise_1

اکنون در بازار فیروزه های بدلی چینی نیز فراوان شده است. فیروزه چینی معمولا سبک تر از فیروزه اصل نیشابوری است و دارای زمینه یکدست و بدون ناخالصی است. اخیرا کشف شده که نمونه های چینی دارای خاصیت رادیو اکتیو هستند. البته رادیوکتیویته آنچنان زیان آور نیست. اما برای تولید کنندگان آن که تحت تاثیر گرده های آن مدام قرار می گیرند و کسانی که بطور مداوم از آن استفاده می کنند، توصیه نمی شود. این فیروزه ها حاوی لکه های زرد طلایی در لابلای رگه ها می باشند که دارای جباب های ریز عناصر رادیواکتیو است، لکه ها با چشم غیر مسلح قابل دیدن می باشند. برای اطمینان و تست رادیو اکتیویته نگین فیروزه دوست داشتنی خودتان و اطمینان از اصیل بودن آن به گوهر شناس مورد اعتماد مراجعه کنید. انواع بدلی فیروزه موجود در بازار از پودر استخوان و پلاستیک ساخته شده است. فیروزه بدلی در مقابل حرارت مقاوم نمی باشد.

فیروزه به روغن و مواد روغنی، عطر و ادوکلن حساس است و باید از این مواد دور نگه داشته شود. تاثیر این مواد باعث می شود تا فیروزه بعد از مدتی کدر شده و رنگ آن به سبز مات متمایل شود. تابش مستقیم نور خورشید، تبخیر آب طبیعی کانی، اثر مواد شیمیایی کلر دار و نفوذ چربی باعث خرابی نگین فیروزه می گردد. فیروزه از سختی کمی برخوردار است، براحتی خراشیده می شود و در مقابل ضربه شکننده است.

Turquoise_3

منابع با اهمیت فیروزه در ایران عبارتند از: نیشابور، دامغان، قوچان، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان

بغیر از ایران، فیروزه در چین، تبت، جنوب غربی ایالات متحده امریکا ایالتهای آریزونا و نیومکزیکو، مصر، استرالیا، شیلی، روسیه و ترکمنستان دیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.