مروارید گوهر پارسی

مروارید، قدیمی ترین گوهر جهان، گوهری پارسی است که‌ توسط‌ نیروی های طبیعی بوجود آمده و برخلاف‌ گوهرهای دیگر نیازی‌ به‌ تراش‌ و صیقل ندارد. مروارید همان لولو عربی است. از قرن ها پیش مروارید به عنوان سنگ قیمتی گرانبها محبوبیت زیادی داشته است. مرواریدهای طبیعی باستانی متعلق به چندین هزار سال پیش از دل صدف های دریای سرخ، استخراج شده و در ساخت گوشواره، دستبند و گردنبند به کار می رفته است.

Pearl3امارات متحده عربی قبل از کشف نفت مهمترین مرکز صید مروارید بوده است. پس از آنکه ژاپنی ها مبادرت به کشت مصنوعی مروارید نمودند. مروارید طبیعی از رونق افتاده است. اکنون ۹۵ درصد مروارید های موجود در بازار را مروارید های آب های شیرین تشکیل می دهند. ژاپنی‌ها در اوایل قرن ۱۹ میلادی با قرار دادن هسته در داخل صدف نرم‌تن و سپس بازگرداندن آن به داخل اقیانوس ، روشی را برای پرورش مروارید ابداع کردند. چینی ها از قرن سیزدهم به پرورش مروارید آب های شیرین مشغول بوده اند. بحرین، تنها کشوری است که هنوز غواصان مروارید، کف دریا را برای یافتن مروارید‌های طبیعی جستجو می‌کنند. در ایران بندر لنگه تا سال ۱۹۲۱ مرکز صنعت مروارید بوده است.

Pearl1

حدود ۹۰ درصد ترکیب شیمی مروارید را کربنات کلسیم و ۱۰ درصد باقیمانده را آب و مواد آلی تشکیل می دهد. زیبایی و نورافشانی درون این گوهر بدین علت است که نور عبوری در طول محور یک بلور‌، توسط بلورهای دیگر منعکس و یا شکسته می‌شود و لذا رنگین‌کمانی از نور و رنگ را ایجاد می‌کند. عمده بلورهای مروارید آراگونیت و کمتر کلسیت است. سختی مروارید بین ۲٫۵ تا ۴٫۵ و وزن مخصوص آن ۲٫۸۵ تا ۲٫۶ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. مروارید چند رنگی و دیسپرسیون ندارد و اندیس رفرکتومتری آن حدود ۱٫۵۲ تا ۱٫۶۶ است. مروراید کانی حقیقی نیست و منشاء ارگانیک دارد.

قدیمی ترین و بزرگترین مروارید جهان لاپرگرینا نام دارد که در قرن شانزدهم در سواحل پاناما کشف و به ملکه اسپانیا هدیه داده شد. مروارید های به کار رفته در تاج سلطنتی بریتانیای کبیر نیز در زمره مشهورترین مروارید های جهان هستند. آویز قو که میراثی خانوادگی امپراطوری روس بوده است، مروارید بزرگ شیری رنگ به شکل بیضی است که مرکز آن بدنه قو میباشد و بال ها، دم و گردن انحنا دار این قو از طلا و سنگ های قیمتی تراش خورده کوچک همراه با میناکاری است.

Pearl2

هیچ گوهری مثل مروارید، تحسین بشر را برنیانگیخته و مردم را شیفته و افسون خود نکرده است. مروارید سمبل خرد و روان،‌ ثروت،‌ عظمت‌ و جاذبه‌ است. مروارید مهمترین گوهر پسند سوپر مدل‌های‌ شیک‌ پوش جهان است. هندی‌تبارها، مروارید را اشکهای خدایانشان می‌پنداشتند و به عنوان گوهر خوش یمن از آن استفاده می نموده اند. چینی ها مروارید را سمبل اژدها و طلسم ضد آتش می دانند. مروارید گوهر متولدین ماه ژوئن یا تیرماه است و معروف بجهت دفع بلا یا چشم بد است.

هنگامیکه یک‌ شی‌ء خارجی‌ و یا دانه ای شن‌ درون یک صدف وارد می شود. اولین نطفه تشکیل مروارید شکل می گیرد. از آنجائیکه صدف قادر به بیرون راندن جسم خارجی نیست لذا به دور جسم شروع به ترشح کربنات کلسیم می نماید که به آن ناکر می گویند و در طول سالیان متمادی مروارید درون صدف تشکیل می گردد.

هیچ دو مرواریدی شبیه هم نیستند. هفت فاکتور اندازه، شکل، رنگ، جلاء، کیفیت سطحی مروارید، هماهنگی و هارمونی در قیمت گذاری مروارید اهمیت دارد. قیمت مروارید تنها به رنگ، اندازه، سطح نرم و درخشندگی آن نیست، بلکه آنچه یک مروارید را قیمتی می نماید، تلفیقی از تمامی موارد ذکر شده است. مروارید هر چه درشت‌تر و گرد‌تر گرانبهاتر و لذا از ‌کیفیت و دوام بیشتر نیز برخوردار خواهد بود. مروارید های غیر جواهری در گذشته مصرف آرایشی، پزشکی و فرمولاسیون رنگ داشته اند.

امروزه اکثر مروارید های جهان پرورشی هستند. مروارید های طبیعی نایاب و کمیاب است. مروارید پرورشی بر حسب میلی متر و مروارید های طبیعی بر حسب گرین Grain اندازه گیری می شوند. هر قیراط معادل چهار گرین است.

امروزه زیباترین مروارید های جهان و غالب مروارید‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند، مرواریدهای پرورشی هستند مگر مروارید هایی که قدمتی بیش از ۸۰ سال دارند. دو گونه مروارید پرورشی آب شیرین و آب شور وجود دارد. مروارید آب شیرین حاصل صدف هایی هستند که در رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه ها پرورش یافته اند. امروزه بیشتر مرواریدهای آب های شیرین در چین و میزان بسیاری کمی در ژاپن و امریکا تولید می شوند. معمولا حدود ۳ تا ۵ سال و گاهی تا ۷ سال زمان می برد تا مروارید آب شیرین بدست آید. در حقیقت تنها ۲ درصد مروارید های آب های شیرین، غلتان یا نسبتا غلتان می باشند. بیشتر مروارید های آب های شیرین دارای شکلی نامتعارف بوده که به آنها باروک یا شبه باروک گویند. تنوع رنگ مروارید های آب شیرین زیاد است اینها می توانند سفید، کرم، نارنجی، صورتی و حتی بنفش کمرنگ باشند.

مروارید‌های آکویا به دلیل گردی کامل و انعکاس نور، بسیار مورد توجهند. مروارید‌های تائیتی، تنها نوع مروارید ‌در جهان هستند که بطور طبیعی رنگ آنها سیاه است. مروارید‌های تائیتی دارای طیفی از رنگهای نقره‌ای تا مشکی و سایه‌های سبز، ‌آبی و صورتی هستند. مروارید‌های سفید و طلایی، سواحل استرالیا، اندونزی و فیلیپین به خاطر اندازه‌ و درخشش فراوانشان همواره مورد توجه می باشند. مروارید صدفهای آب‌شور ژاپن، اندونزی، پولی‌نزی و استرالیا اغلب نیمه‌کروی‌ای هستند.

نوعی مروارید ‌بدلی نیز هست که توسط انسان ساخته می‌شوند و ارزش واقعی ندارند و به مروارید های فاکس Faux و مالورکا Mallorka مشهور می باشند. جواهر فروشان با تجربه می‌توانند مروارید‌های بدلی را از انواع اصل، از طریق آزمودن سوراخ آن تشخیص دهند. برای تشخیص مروارید‌های بدل از اصل، آزمودن مروارید‌ با دندان نیز هست، هرگاه مروارید بدلی به دندان کشیده شود،‌ حالت نرمی دارد،‌ در حالیکه مروارید پرورشی و طبیعی،‌ حالت زبری دارند. مرجع تهیه استاندارد های بین المللی تشخیص مروارید کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده امریکا US. Federal Trade Commissionاست.

اسیدها، قلیاها و درجات مختلف رطوبتی می‌توانند به مروارید آسیب برساند. مروارید حاوی ۲ تا ۴ درصد آب و یک ماده ‌چسباننده آلی به نام کونکیولین Conchiolin می‌باشد، لذا نباید مروارید را برای مدت زمان طولانی در کیسه‌های پلاستیکی که درب آنها محکم بسته شده یا داخل گاو‌ صندوق‌های ضد‌آب و آتش و یا در معرض نور مستقیم خورشید نگهداری کرد. مروارید را نباید در پارچه‌های پشمی پیچید زیرا گرمای ایجاد شده باعث تبخیر آب درون مروارید شده و رنگ آنرا قهوه‌ای می‌کند. کرمهای دست و بدن، عطرها و یا اسپری‌های مو که حاوی الکل و اسید مضر هستند می‌توانند موجب از بین رفتن یکپارچگی سطح مروارید شوند. چربی بدن و عرق نیز تا حدی اسیدی بوده و از درخشش و تلالو مروارید می‌کاهند. بهتر است مروارید همیشه روی لباس آویخته شود و در تماس مستقیم با پوست بدن نباشد. هرگز نباید گردنبند مروارید را داخل آب فرو برد. برای تمیز‌کردن مروارید میتوان از یک پارچه نرم بدون پرز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.